Клітинна терапія COVID-19

COVID-19 – найбільша пандемія в сучасній історії, кількість інфікованих у світі вже сягає близько 5 мільйонів осіб, а число смертей сягає 300 000 і це впродовж 5 місяців.
Ефективного лікування проти COVID-19 не існує, але дедалі ширше досліджуються методи клітинної терапії пневмонії, викликаної вірусом SARS-CoV-2.

Так, показано, що мезенхімальні стовбурові клітини, виділені з плаценти, пуповини, пуповинної крові, жирової тканини володіють вираженою протизапальною дією та зменшують так званий “цитокіновий шторм”, що лежить в основі розвитку ускладнень COVID-19. Регенеративна дія стовбурових клітин сприяє відновленню тканин, пошкоджених запальним процесом.

 

На сьогоднішній день у світі понад 800 компаній розробляють клітинні препарати для лікування COVID-19. З цією метою, крім мезенхімальних стовбурових клітин, застосовують NK-клітини, дендритні клітини, екзосоми, компоненти плаценти, амніотичну рідину та інші.

 

На сьогоднішній день клітинна терапія COVID-19 проводиться в рамках клінічних досліджень в США, Китаю, Колумбії, Франції, Йорданії.  Зареєстровано вже близько 30 таких клінічних досліджень та неодноразово повідомлялося про випадки одужання навіть літніх хворих з важкою формою COVID-19.

 

30 квітня 2020 р. було підписано Меморандум між Європейським інвестиційним банком та Ізраїльським Управлінням інновацій і фінансову угоду між Європейським інвестиційним банком та компанією Pluristem щодо розвитку інноваційних клітинних технологій. Європейський інвестиційний банк надає 50 млн євро компанії Pluristem для підтримки її наукових досліджень, і, в першу чергу, методів клітинної терапії COVID-19.

 

5 травня 2020 р. Глобальний Інститут терапії стовбуровими клітинами і досліджень (Global Institute of Stem Cell Therapy and Research (GIOSTAR)) оголосив про отримання дозволу від Американського Управління з нагляду за якістю продуктів харчування та лікарських засобів (Food and Drug Administration – FDA) на проведення 1-2 фази клінічного дослідження, в рамках якого мезенхімальні стовбурові клітини застосовуватимуться у лікуванні COVID-19.

 

Першим у США використовувати алогенні стовбурові клітини для лікування COVID-19 почав Академічний медичний центр Mount Sinai Health System у Нью-Йорку у березні 2020 р. в рамках програми Управління з нагляду за якістю продуктів харчування та лікарських засобів (Food and Drug Administration), яка дозволяє пацієнтам у стані, що загрожує життю, отримувати експериментальне лікування. Лікування стовбуровими клітинами провели 10 пацієнтам з середньою та тяжкою формою гострого респіраторного дистрес-синдрому, більшість з них були на штучній вентиляції легень. Лікарі відзначили обнадійливі результати клітинної терапії.

 

Американська академія фахівців з лікування стовбуровими клітинами (The American Academy of Stem Cell Physicians) також розробила рекомендації з лікування COVID-19. Пропонований протокол вже направлений до Всесвітньої організації охорони здоров’я і передбачає введення мононуклеарних клітин пуповинної крові в дозі 1 млн/кг, також високих доз вітаміну С і D, цинку, хлорохіну та небулайзера з екзосомами, виділеними з амніотичної рідини.

 

Раніше ми повідомляли про схвалення FDA клітинного препарату ACT-20 біотехнологічної компанії Aspire Health Science. Також FDA дозволило 2-у фазу клінічного дослідження з вивчення ефективності власних стовбурових клітин жирової тканини для лікування COVID-19.

 

Найбільші клінічні дослідження, що передбачать застосування стовбурових клітин у лікуванні COVID-19, проводять компанії Mesoblast та Atherys, що мають пролікувати 300 і 400 пацієнтів відповідно.

 

В Україні протокол лікування пневмонії, викликаної SARS-CoV-2, розробив Інститут клітинної терапії. Вже сьогодні Інститут клітинної терапії може надати близько 300 доз донорських мезенхімальних стовбурових клітин плаценти для лікування COVID-19, кріоконсервованих у відповідності з міжнародними стандартами.

 

За матеріалами: bioinformant.com та даними Асоціації кріобанків

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.