Про доцільність зберігання власної пуповинної крові

Трансплантация гемопоэтических стволовых клеток
Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин – загальноприйнятий протокольний метод лікування широкого ряду захворювань крові (лейкози та лімфоми, апластичні анемії, імунодефіцити), деякі форми раку.

В якості джерела гемопоетичних стовбурових клітин застосовується кістковий мозок (з 1959 р.), периферична кров після відповідної мобілізації, пуповинна кров (з 1988 р.). Завдяки введенню даного методу лікування в клінічну практику рак крові вважається виліковним захворюванням, однак, якщо вдається знайти сумісного донора гемопоетичних стовбурових клітин.

Підраховано, що шанси знайти сумісного донора кісткового мозку мають 5 із 10 представників європеїдної раси і всього 1 з 10 азіатів.

Враховуючи складність пошуку сумісного донора кровотворних клітин, у всьому світі активно розвивається банкінг пуповинної крові, адже остання є альтернативою кістковому мозку, що офіційно оголошено Європейським товариством з трансплантації крові та кісткового мозку (ЕВМТ) в 2006 і 2010 рр.

На сьогоднішній день щорічно у світі виконується понад 2 000 трансплантацій пуповинної крові. Тільки в США з 2009 р. виконано більше 5 000 трансплантацій пуповинної крові. Більше 1 000 трансплантацій пуповинної крові виконано в Індії. близько 1 000 трансплантацій пуповинної крові щорічно проводиться в Японії.
Аутологічне збереження пуповинної крові (для потреб своєї родини) вважається різновидом біологічного страхування.

Враховуючи недешеву вартість послуг аутологічного зберігання стовбурових клітин після пологів (хоча вартість донорського зразка пуповинної крові набагато вища – близько 25 000 $), багато батьків задаються питанням про доцільність зберігання цього біологічного матеріалу, і вчені вже зробили відповідні підрахунки та прогнози.

Так, за даними Nietfeld і співавт. (2008 р.) вірогідність застосування пуповинної крові дитини у віці до 20 років складає 1 на 5000, однак до 70 років цей показник збільшується до 1 на 450. Треба також враховувати, що близько 30% трансплантацій пуповинної крові виконується для лікування генетичних захворювань.

Також учені в США обробили та навели інші статистичні дані. Вони беруть до уваги, що в 2017 р. FDA схвалила застосування пуповинної крові для лікування аутизму та церебрального паралічу, а в США дитячий церебральний параліч розвивається в 1 з 323 дітей, тоді як хвороби аутистичного спектру діагностуються у 1 з 68 дітей.
У дослідженні, проведеному найбільшим у світі банком пуповинної крові – Cord Blood Registry ® (США), встановлено, що як мінімум у 4,23% з 94 803 сімей, що зберегли пуповинну кров у CBR, була щонайменше одна дитина з показаннями до регенеративної терапії стовбуровими клітинами пуповинної крові.

І в разі гематологічного захворювання, яке лікується аутологічною або родинною трансплантацією гемопоетичних стовбурових клітин, наявність збереженого зразка пуповинної крові може врятувати сім’ю від довгих, дорогих і нерідко безуспішних пошуків донора кісткового мозку.

Станом на 2017 р. у світі виконано більше 40 000 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові.

За даними Асоціації кріобанків і джерел http://www.babycell.in/pdf/UCB-Statistics.pdf і https://celltrials.org/news/featured-advanced-cell-therapy-trial-expanded-access-cord-blood-therapy-autism-and-cerebral-palsy

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.