Застосування стовбурових клітин в стоматології

new-teeth

Промениста усмішка – це не тільки невід’ємний атрибут доглянутої зовнішності сучасної людини, але й важливий показник стану здоров’я організму в цілому і не останній фактор у збереженні якості життя. Адже, крім того, що зуби є важливою естетичною частиною обличчя, вони беруть участь у механічній обробці їжі і утворенні звуків мови.

І не дивлячись на величезні досягнення сучасної стоматології, щелепно-лицевої хірургії, імплантології, учених і пацієнтів не перестає хвилювати питання – виростити людині, при необхідності, біологічний зуб. Останнє стало можливим з розвитком науки про стовбурові клітини та біотехнологій.

Кілька років тому в Японії вчені з 1 стовбурової клітини виростили ідентичний натуральному зуб, який імплантували миші.

У даний час в міжнародній базі клінічних досліджень зареєстровано декілька десятків проектів по терапевтичному застосуванню стовбурових клітин в стоматології. Найбільш цікавими і перспективними серед них є застосування стовбурових клітин периодонтальної зв’язки для лікування періодонтиту, ревіталізації зубів, в ендодонтичному лікуванні.

А в щелепно-лицевій хірургії спостерігається великий попит на кісткові графти для заміщення щелепнолицевих дефектів. Нарощування кісткової тканини часто є і першим етапом стоматологічної імплантації, без якого неможливе успішне встановлення імпланта зуба. Як відомо, мезенхімальні стовбурові клітини володіють високим остеогенним потенціалом і можуть розглядатися як ідеальний біоматеріал для біоінженерії кістки.

Встановлено, наприклад, що 500 мг мезенхімальних стовбурових клітин дозволяють отримати 3 кг кісткової тканини.

Як ми вже повідомляли раніше, 24-27 червня 2015 р в м. Стокгольм (Швеція) відбулася 13-а щорічна зустріч Міжнародного товариства з дослідження стовбурових клітин (International Society for Stem Cell Research – ISSCR), де кілька тисяч лікарів, дослідників, біотехнологів та інших співробітників галузі представили та обговорили новітні досягнення регенеративної медицини. Україну на ISSCR-2015 представляв Інститут клітинної терапії, співробітники якого представили світові свої наукові напрацювання і привезли багато цікавих новин з останніх досягнень клітинних технологій.

Так, на 13-ій зустрічі ISSCR група вчених з Росії (Андрій Пулін і співавт.) представили цікаву доповідь на тему «Тканинноінженерні графти кісток для щелепно-лицевої хірургії (з лабораторії в клініку)», в якій колеги поділилися клінічним досвідом застосування мезенхімальних стовбурових клітин для цілей тканинної інженерії в стоматології.

Учені використовували синтетичні матриці з трикальцію фосфату і аутологічні стовбурові клітини (мультипотентні мезенхімальні стовбурові клітини ясен, васкулярну фракцію жирової тканини) з метою створення різних тканинноінженерних конструкцій. Отримані тканинноінженерні конструкції трансплантували в якості кісткових графтів пацієнтам з метою збільшення ясен верхньої щелепи, як першого етапу імплантації зубів.

У даний час за даною методикою проліковано 4 пацієнтів. У всіх пацієнтів післяопераційний період пройшов без ускладнень, побічних ефектів проведеного хірургічного лікування не спостерігалося. Згідно з даними комп’ютерної томографії, через 3-6 місяців після лікування в ділянці тканинноінженерного трансплантата відзначено гетероморфний регенерат, що щільно прилягає до навколишньої кісткової тканини. Щільність регенерату незначно перевищувала показники інтактної трабекулярної кістки. Новостворена кісткова тканина підтверджена гістологічним дослідженням біоптату. Тривають клінічні дослідження.

В останні роки величезна увага вчених звернена також на стовбурові клітини пульпи молочних зубів і зубів мудрості, розроблені протоколи їх культивування та кріоконсервування, створені банки стовбурових клітин зубів.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.