Пуповинна кров у лікуванні цукрового діабету

saharnii-diabet
Цукровий діабет посідає третє місце у світі після серцево-судинних і онкологічних захворювань, а ускладнення цукрового діабету – важлива причина зниження якості життя та інвалідизації працездатного населення.

Під цукровим діабетом розглядають групу захворювань, які супроводжуються підвищенням рівня цукру в крові (гіперглікемія) внаслідок недостатнього утворення гормону інсуліну, що знижує рівень цукру в крові (цукровий діабет 1 типу) або ж несприйняттям інсуліну відповідними клітинними рецепторами (цукровий діабет 2 типу).

До відкриття інсуліну в 1921 р. хворі на діабет вмирали в період від декількох тижнів до декількох років від дебюту захворювання. В даний час пожиттєва замісна терапія інсуліном – основний метод лікування цукрового діабету, який значно збільшує якість і тривалість життя пацієнтів, але не дозволяє вилікувати це захворювання.

diabet_sci

Ф. Бантинг и Дж. Маклеод – отримали Нобелевскьу премію за відкриття інсулину.

Надії сучасних вчених на подолання цукрового діабету пов’язані зі стовбуровими клітинами.

Основні підходи лікування цукрового діабету на основі клітинних технологій на сьогоднішній день включають :

  • Пересадку донорської тканини підшлункової залози, що містить інсулін -продукуючі бет -клітини острівців Лангерханса.
    В даний час у світі виконано близько 750 таких операцій, однак нерідкі випадки відторгнення трансплантата, а брак донорського матеріалу перешкоджає широкому впровадженню цього методу в клінічну практику.
  • Культивування інсулін-продукуючих бета-клітин зі стовбурових клітин, зокрема відкритих в 2012 р. індукованих поліпотентних стовбурових клітин (іPS cells). Це надзвичайно складний і затратний метод, клінічна ефективність якого поки що досліджується.
  • Інфузії пуповинної крові. В останнє десятиліття в Європі та США з’явилися повідомлення, що інфузії пуповинної крові, багатої стовбуровими клітинами, дозволяють на деякий час домогтися зниження рівня цукру в крові хворих на діабет, позитивно впливають на перебіг захворювання і якість життя пацієнтів.
  • Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку або пуповинної крові після імуносупресивної терапії. В даний час це найбільш обгрунтований сучасний підхід до лікування цукрового діабету 1 типу, з якими вчені пов’язують реальні надії на лікування цього захворювання. На сьогоднішній день у світі офіційно зареєстровано близько 100 багатоцентрових клінічних досліджень даного методу лікування.

diabet_treat

У розрізі сучасної медицини цукровий діабет 1 типу вважається автоімунним захворюванням, при якому інсулін-продукуючі клітини підшлункової залози руйнуються автоантитілами. Є дані, що на ранніх стадіях захворювання, коли ще не всі інсулін-продукуючі клітини зруйновані, цей процес можливо зупинити, призначивши пацієнтові імуносупресивну хіміотерапію з наступною трансплантацією гемопоетичних стовбурових клітин:

  • Трансплантація мезенхімальних стовбурових клітин. Мезенхімальними стовбуровими клітинами багаті кістковий мозок, пуповинна кров, тканина пупкового канатика, плацента, жирова тканина. Доведено, що мезенхімальні стовбурові клітини здатні пригнічувати утворення автоантитіл, що руйнують клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін. Так, американською біотехнологічною компанією Osiris Therapeutics і Фундацією з дослідження ювенільного цукрового діабету ініційовано клінічне дослідження (2 фаза) з вивчення ефективності клітинного препарату PROCHYMAL® на основі донорських мезенхімальних стовбурових клітин кісткового мозку людини в лікуванні цукрового діабету 1 типу. Крім лікування цукрового діабету, показана ефективність терапії мезенхімальними стовбуровими клітинами ряду інших автоімунних захворювань – хвороби Крона, ревматоїдного артриту , розсіяного склерозу та ін.
  • Застосування клітин-ендотеліальних прогеніторів. Одним із найбільш частих і важких ускладнень цукрового діабету є судинні захворювання, що приводять до розвитку ішемії нижніх кінцівок, хронічних виразок, діабетичної стопи, ниркової недостатності, сліпоти. Ендотеліальні клітини-прогенітори, якими особливо багата пуповинна кров, є попередниками судин і застосовуються в інноваційних методах лікування судинної недостатності і тканинної інженерії судин і клапанів серця.

В Україні досвід лікування цукрового діабету із застосуванням стовбурових клітин пуповинної крові накопичений Інститутом клітинної терапії (Київ) та Науково-дослідним інститутом невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака НАНУ (Донецьк).

Детальна інформація о методах лікування на сайтах:

 Інститут клітинної терапії
МЦБ «Біостем»

інші статті

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.