Сучасний погляд на регенеративну медицину

Стовбурові клітини – одне з найважливіших відкриттів в історії біології та один з найпотужніших інструментів сучасної медицини. В багатьох випадках, коли безсилий скальпель і фармацевтичні препарати, на допомогу приходять стoвбурові клітини.

Тільки ці природні диво-ліки мають унікальну здатність відбудовувати уражені тканини. Це дозволяє застосовувати стовбурові клітини у лікуванні цирозу печінки, гепатитів, ішемічної хвороби серця, розсіяного склерозу, інсульту та ін. Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин, виділених із кісткового мозку чи пуповинної крові – єдиний метод лікування деяких форм лейкозів та лімфом. З використанням стовбурових клітин та інших клітинних препаратів уже лікують окремі види раку. Галузь медичної науки, що займається лікуванням стовбуровими клітинами, називають регенеративна медицина.

На сьогоднішній день регенеративна медицина розвивається надзвичайно швидкими темпами, навіть створюючи конкуренцію фармацевтичній індустрії.

Над створенням клітинних препаратів для потреб регенеративної медицини у світі працює понад 600 компаній, не рахуючи біобанки пуповинної крові, інших тканин та клітин людини.

Сучасна регенеративна медицина включає:

  • генну терапію;
  • клітинну терапію (застосування стовбурових клітин, технології CAR-T, CAR-NK та ін);
  • тканинну терапію;
  • 3D-біодрукування тканин та органів.

Важливе місце в сучасній регенеративній медицині належить біобанкам, а найпопулярнішою послугою серед банкінгу біоматеріалу є зберігання пуповинної крові. У світі вже виконано понад 40 000 трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові. Приблизно кожному п’ятому пацієнту центрів трансплантації кісткового мозку вводиться пуповинна кров в якості джерела гемопоетичних стовбурових клітин. Українські батьки з 2003 р. також мають можливість зберегти перинатальні тканини свого новонародженого (пуповинна кров та плацента) в першому в Україні Кріобанку при Інституті клітинної терапії.

За матеріалами: https://www.bioinformant.com/regenerative-medicine-definition/ та даними Асоціації кріобанків

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.