Терапія резерву

LGazУкраїна першою серед країн СНД узаконила лікування стовбуровими клітинами

Олександра Баландюх

Наша держава першою в СНД узаконила операції з використанням стовбурових клітин. І такий крок викликав неоднозначні відгуки: медики вважають це кроком уперед у лікуванні важких недуг, священики різко виступили проти, бо матеріал отримують з ембріона, який Церква вважає людиною з душею. «Не можна рятувати одну людину ціною життя іншої», — кажуть священнослужителі. Втім стовбурові клітини отримують не лише з ембріонів, їх можна отримати (що переважно й роблять нині в Україні) з різних тканин — кісткового мозку, жирової клітковини, пуповинної крові тощо.

В Україні лікування стовбуровими клітинами проводили й раніше, але до офіційного узаконення його вважали експериментальним. Держреєстрацію отримали три напрями лікування: хронічна ішемія кінцівок, панкреонекроз, травми та опіки. Про це, повідомляє ТСН, заявив заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Толстанов. «Це означає, що Україна йде на рівні з провідними державами, де клітинна терапія — найбільш перспективний та інноваційний напрям медицини», — сказав він.

До речі, в Росії наразі дозволено лише збір і зберігання таких клітин, але застосування у лікуванні хворих — поза законом.

Стовбурові  клітини здатні утворювати собі подібних, а також перетворюватися в клітини різних органів і тканин. Завдяки цим властивостям їх активно використовують у медицині. У МОЗ кажуть, що наша країна має великі перспективи в цьому напрямку. «Використовуючи стовбурові клітини, можна вилікувати багато захворювань. Це ті клітини, від яких розвивається усе: і нервові клітини, й серце, й органи дихання. Те, що таке лікування дозволили й занесли в протоколи, — дуже позитивно», — сказала регіональний представник Інституту клітинної терапії Дарина Кузнєцова.

Утім узаконення такого виду медицини аж ніяк не означає, що в нас масово почнуть лікувати стовбуровими клітинами хворих з важкими недугами. Щоб Україна стала успішною у цій галузі, слід ще чимало зробити, наголошують медики. Передусім потрібно мати відповідне обладнання, проводити успішні операції, зробити інформаційну кампанію. Тільки опісля Україна зможе серйозно заявити про себе на міжнародному рівні.

Це абсолютно новий напрям медицини не лише в Україні, а й у світі. Тож дискусії з приводу безпеки використання стовбурових клітин й етичної складової лікування тривають у багатьох країнах. І всюди є як прихильники такого виду лікування, так і його противники. «Газета» попросила висловити свою думку з цього приводу спеціаліста з лікування стовбуровими клітинами, доктора медичних наук, професора, директора Міжнародного центру біотехнологій «Біостем» Андрія Попандопуло.

— Андрію Геннадійовичу, як Ви ставитеся до узаконення в Україні лікування стовбуровими клітинами?

— Позитивно. Це, безумовно, крок уперед, але в руках професіоналів.

— Прочитала в ЗМІ Ваш відгук про клітинну терапію: «Як будь-який вид лікування його треба використовувати тоді, коли насправді потрібно й коли можна. Проте він має і протипокази». Можете більш детальніше розказати про це?

— Протипокази передусім стосуються онкологічних захворювань. Якщо в пацієнта є активний онкологічний процес, то його не можна лікувати стовбуровими клітинами. Насправді клітинні технології передбачають не лише роботу зі стовбуровими клітинами, а й іншими клітинами для лікування, скажімо, того ж онкологічного процесу. Всі чули і знають про пересадження кісткового мозку. Це той самий вид клітинної терапії, який, як відомо, використовують у лікуванні раку крові. Коли застосовувати лікування стовбуровими клітинами? Питання — неоднозначне, складне і повинно вирішуватися, виходячи з конкретної клінічної ситуації.

— Лікування стовбуровими клітинами у нас використовували й раніше, хоча це вважалося експериментальним. Які його результати?

— Позитивні. Стовбурові клітини використовували для лікування багатьох недуг: ішемічної хвороби серця, переломів, які тривалий час не зростаються, опіків, захворювань печінки, підшлункової залози, ішемії нижніх кінцівок і в низці інших захворювань. Є чудові результати.

— Свого часу, коли з життя раптово пішли відомі російські актори Анна Самохіна, Любов Поліщук, Олег Янковський, Олександр Абдулов, у ЗМІ з’явилися публікації, з яких випливало: актори використовували стовбурові клітини для омолодження організму, які й переродилися у ракові. Таке можливо?

— Питання складне і різнопланове. Від чого померли ці актори, я коментувати не можу. Стовбурові клітини, які використовують у лікуванні тих чи інших захворювань, у рак не перероджуються. Вони можуть прискорити розвиток раку, якщо він уже є. Тож, як я вже говорив на початку розмови, основним протипоказом для використання стовбурових клітин є наявність онкологічного захворювання. Тому не треба ставити воза попереду коня.

Тепер щодо омолодження стовбуровими клітинами. Це питання доволі філософське, тому що стовбурові клітини можна використовувати для поліпшення якості життя, відповідно певного його продовження. Але вони аж ніяк не можуть з 60-річної жінки зробити 18-річну дівчину.

— Як широко використовуватимуть стовбурові клітини для лікування хворих?

— Не думаю, що навіть після узаконення клітинної терапії її будуть доволі широко використовувати, тому що вона, по суті, є терапією резерву, тобто лікування стовбуровими клітинами застосовуватимуть тоді, коли більш доступні методи лікування виявляться неефективними. Ніхто сьогодні не говорить про те, що всіх пацієнтів, скажімо, з гострим панкреатитом (а таких лише у Львові, думаю, щодня госпіталізують приблизно 50-100 осіб), почнуть лікувати стовбуровими клітинами. Розширення спектра й кількості, звісно, буде, але воно аж ніяк не буде лавиноподібним.

— Клітинну терапію у лікуванні важких недуг використовуватимуть у всіх регіонах країни чи лише в окремих медичних закладах столиці?

— Використання клітинної терапії регламентовано доволі жорстким законодавством України, починаючи з реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів, і закінчуючи низкою інших дозвільних документів, наприклад, ліцензією Міністерства охорони здоров’я. Якщо лікувальний заклад не має пакета таких документів, використовувати таку терапію у повсякденній практиці він не зможе. Зараз «добро» на лікування стовбуровими клітинами отримали три медичні заклади: Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В. Гусака, Інститут клітинної терапії, Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О. Шалімова. З часом такий вид лікування використовуватимуть у різних регіонах країни, але, наголошую, лише ті медичні заклади, які матимуть відповідний пакет документів. Щодо Львова, то у реєстрі Кабінету Міністрів, наскільки мені відомо, є Львівський опіковий центр і Львівська обласна клінічна лікарня.

На завершення розмови хочу ось що сказати. Особисто я без захоплення ставлюся до роботи з ембріональним (абортним) матеріалом, але іноді це просто необхідно, щоб врятувати життя конкретного (наголошую: конкретного) пацієнта. Пропоную читачам «Газети» вирішити таку дилему: уявіть, в лабораторії, де зберігаються ембріони, скажімо, для штучного запліднення, виникла пожежа. У палаюче приміщення вбігає пожежник і бачить таку картину: в одному кутку стоїть контейнер з ембріонами, на якому великим шрифтом написано «10 000 ембріонів», в іншому — без свідомості лежить шестирічна дитина, припустимо, син сторожа. Кого має врятувати пожежник?

http://www.gazeta.lviv.ua/health/2013/04/28/10493

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.