Терапія стовбуровими клітинами аутоімунних хвороб, зокрема розсіяного склерозу

rasseyannyj_skleroz

Протягом багатьох десятиліть лікарі покладалися на трансплантацію стовбурових клітин, щоб відновити імунну систему пацієнтів з раком крові, наприклад лейкемією і лімфомою. Це спонукало дослідників поставити питання, чи трансплантація стовбурових клітин може також перезавантажити імунну систему таким чином, щоб вона не атакувала власний організм пацієнта, що має місце при аутоімунних захворюваннях, таких як розсіяний склероз, системний червоний вовчак та ревматоїдний артрит. Відомо більш, ніж 80 видів аутоімунних захворювань.

На сьогоднішній день більшість методів лікування аутоімунних захворювань стовбуровими клітинами передбачають трансплантацію власних (аутологічних) стовбурових клітин пацієнта. Таке лікування доступне  багатьом пацієнтам, оскільки немає необхідності шукати донора стовбурових клітин. На даний момент дорослим пацієнтам проводять трансплантацію аутологічних стовбурових клітин, виділених з власного кісткового мозку або периферичної крові, а сьогоднішнім дітям може застосовуватися власна пуповинна кров. Ще однією перевагою використання пацієнтам власних стовбурових клітин є те, що аутологічна трансплантція вимагає менш інтенсивної хіміотерапії, що знижує ризик виникнення ускладнень, таких як загрозливі для життя інфекції.

В минулому році в результаті клінічних випробувань отримано деякі дуже цікаві результати трансплантації стовбурових клітин для лікування розсіяного склерозу. При розсіяному склерозі імунна система атакує мієлін пацієнта – жирова захисну оболонку, що огортає нервові волокна в головному і спинному мозку, викликаючи запалення, що можна діагностувати при магнітно-резонансному дослідженні.

Розсіяний склероз, як і інші аутоімунні захворювання, частіше  зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Число пацієнтів, що живуть з розсіяним склерозом, складає 2,5 мільйона по всьому світу, в тому числі 400 000 випадків –  США і 100 000 – у Великій Британії.

У Північно-Західному університеті в Чикаго (США), група вчених на чолі з д-ром Річардом Бертом провели трансплантацію аутологічних стовбурових клітин, як експериментальне лікування, при близько 23 різних аутоімунних захворюваннях. І хоча ці дослідники уникають публічності, деякі з їхніх пацієнтів самі повідомили про значне покращення, а команда лікарів по своїх дослідженнях опублікувала багато наукових статей.

У 2015 році група д-ра Берта опублікувала ретроспективне дослідження результатів лікування 151 хворого на розсіяний склероз, яким провели аутологічні трансплантації стовбурових клітин і спостерігали протягом двох-чотирьох років після лікування. У пацієнтів відзначено статистично значуще поліпшення за багатьма неврологічними показниками, а також покращення якості життя. Мабуть, найбільш статистично переконливим є показник  виживання пацієнтів без прогресування захворювання, що склав 87% для пацієнтів протягом 4 років. Це важливо, тому що розсіяний склероз іноді зупиняється,  а потім знову починає прогресувати, тому досягнення стійкої ремісії свідчить, що трансплантація стовбурових клітин мала позитивний вплив.

Коли лікар описав результати лікування як “чудові”, клінічне випробування з трансплантації стовбурових клітин у лікуванні розсіяного склерозу, проведене в  Королівській лікарні в Шеффілді (Великобританія), отримало величезне висвітлення в засобах масової інформації. Двоє опитаних пацієнтів в розповіді газеті Daily Mail розповіли, що вони були прикутими до інвалідного крісла, але  отримали можливість ходити. На жаль, все ж значне неврологічне покращення вдається досягнути не у кожного пацієнта з розсіяним склерозом, якому провели трансплантацію стовбурових клітин.

Британське товариство розсіяного склерозу підготувало навчальний посібник для пацієнтів, які розглядають можливість трансплантації аутологічних стовбурових клітин. Лікарі попереджають, що пацієнти з розсіяним склерозом повинні зважити потенційні переваги трансплантації стовбурових клітин та ризики порівняно з іншими методами лікування розсіяного склерозу. Тривають дослідження, мета яких визначити, які пацієнти з розсіяним склерозом є кращими кандидатами для трансплантації стовбурових клітин.

У той же час виникають різноманітні нові методи лікування розсіяного склерозу та інших аутоімунних захворювань із використанням стовбурових клітин, які не є традиційною “трансплантацію стовбурових клітин”. При традиційній трансплантації пацієнти спочатку отримують хіміотерапію, щоб придушити або знищити свою рідну імунну систему. По-друге, трансплантація забезпечує пацієнта кровотворними (гемопоетичними) стовбуровими клітинами, щоб побудувати нову імунну систему. По-третє, при трансплантації стовбурові клітини вводяться методом інфузії у великі кровоносні судини.

На сьогоднішній день, більшість пацієнтів у клінічних випробуваннях, яким проводиться клітинна терапія для лікування аутоімунних захворювань, отримують мезенхімальні стовбурові клітини.

Метою багатьох клінічних випробувань є лише модуляція імунної системи пацієнта, а не повна її заміна. У 2016 р. Chen і співавт. опублікували оглядову статтю, в якій проаналізували 16 клінічних випробувань терапії мезенхімальними стовбуровими клітинами хворих на розсіяний склероз, проведених у 11 країнах світу. У дослідженнях застосовувалися мезенхімальні стовбурові клітини з кісткового мозку, тканини пупкового канатика, а також з жирової тканини. Також підраховано, що з 58 клінічних випробувань із лікування різних аутоімунних захворювань, які були зареєстровані протягом останніх п’яти років, 62% пацієнтів отримували терапію мезенхімальними стовбуровими клітинами.

Ще один новий підхід до лікування розсіяного склерозу вивчається у 1 фазі клінічного дослідження  при Tisch MS Research Center у New York  (код трайлу NCT01933802). У дослідженні, яке проводить директор центру, д-р Сауд А. Садіг, використовуються  аутологічні стовбурові клітини кісткового мозку пацієнта, з яких в лабораторії виділяють невральні клітини-попередники. У цьому трайлі пацієнти не отримують хіміотерапії, а стовбурові клітини  вводяться шляхом 3 інтратекальних ін’єкцій (у спинномозкову рідину) у кількoсті 2-10 млн клітин на 1 дозу з інтервалом у 3 місяці.  І хоча даний проект планувався лише для оцінки безпечності методу інтратекального введення стовбурових клітин, у 70% з 10 пацієнтів з розсіяним склерозом, пролікованих за подібною схемою, відзначено покращення.

Перехід до лікування аутоімунних захворювань з викориcтанням мезенхімальних стовбурових клітин замість гемопоетичних відкриває велику кількість  нових можливостей для пацієнтів. З одного боку, сучасні діти можуть отримувати лікування власними стовбуровими клітинами, збереженими з тканини пупкового канатика чи плаценти, в контексті персоналізованої клітинної терапії будь-якого аутоімунного захворювання, що може розвинутися  у майбутньому. З іншого боку, донорські банки стовбурових клітин можуть стати джерелом клітинних препаратів для пацієнтів, що не мають власного запасу стовбурових клітин.

Майбутнє клітинної терапії аутоімунних захворювань, зокрема розсіяного склерозу, подає великі надії. Пацієнти мають можливість великого вибору клінічних досліджень. Вчені сподіваються, що дослідження наступного десятиліття підведуть до можливості зупинити або вилікувати розсіяний склероз.

За матеріалами: http://parentsguidecordblood.org/

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.