В Україні пуповинна кров офіційно стала джерелом крово-творних клітин для трансплантації

У світовій онкогематології пуповинна кров давно офіційно визнана рівнозначною кістковому мозку як джерело кровотворних (гемопоетичних) стовбурових клітин для трансплантації. Загалом в світі щорічно виконується понад 5 000 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, переважно для лікування лейкозів, первинних імунодефіцитів та ін. Приблизно в кожному п’ятому випадку замість кісткового мозку використовується пуповинна кров.

В Україні приблизно 1 000 пацієнтів щороку потребує трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, 200-300 з них можуть підійти клітини близького родича, а 100-200 потребує лише неродинного трансплантату.

Неродинна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин українцям доступна лише за кордоном, і коштує 100 – 200 тис доларів. Основна причина – Україна не входила до міжнародних реєстрів донорів гемопоетичних стовбурових клітин, як і не був затверджений порядок застосування донорських зразків пуповинної крові в онкогематології.

І от урядом схвалено доленосне рішення для тисяч українських пацієнтів – Кабінет міністрів України прийняв ініційовану Міністерством охорони здоров’я постанову, яка затверджує порядок отримання та надання стовбурових клітин для трансплантації. Це рішення уряду дасть можливість шукати донора кісткового мозку, а також визначає вимоги до підбору донорських зразків пуповинної крові в Україні.

Як повідомила Всесвітня асоціація донорів кісткового мозку,  застосування пуповинної крові в онкогематології особливо актуально зараз під час пандемії COVID-19, оскільки заморожені зразки пуповинної крові готові до застосування,  а епідемічна ситуація може не дозволити провести належне тестування донорів кісткового мозку чи обробку їх біоматеріалу.

Перший і єдиний ISO-акредитований Кріобанк України, що з 2003 р. успішно функціонує при Інституті клітинної терапії, надає послуги довготривалого персонального зберігання стовбурових клітин пуповинної крові, пуповини та плаценти. З 2008 р. Інститут клітинної терапії надає кріоконсервовані Кріобанком донорські зразки стовбурових клітин державним медичним закладам України в рамках клінічних досліджень, схвалених Координаційним центром трансплантації органів, тканин та клітин МОЗ України.

Багаторічний успішний досвід заготівлі стовбурових клітин та участь у клінічних дослідженнях дозволяють Інституту клітинної терапії, що є співзасновником і дійсним членом Асоціації кріобанків, стати базою для національного банку пуповинної крові. Інститут клітинної терапії запускає проект створення публічного біобанку і звертається з даною ініціативою  до Міністерства охорони здоров’я України.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.