Прогрес українських учених: зі стовбурових клітин створюють клапани серця

Упродовж останніх 20 років декілька біотехнологічних команд у світі активно працюють над практичною реалізацією ідеї вирощування клапанів серця зі стовбурових клітин.

Актуальність цього завдання обумовлена поширеністю вроджених вад серця у новонароджених у всьому світі. І щоб врятувати такого малюка, потрібно виконати декілька хірургічних втручань із протезування серцевого клапана, адже штучні клапани не ростуть разом з дітьми і періодично вимагають заміни.

Проте, амбіційний проект створення біологічних протезів клапанів серця зі стовбурових клітин вдалося реалізувати українським ученим. “Ноу-хау” українські лікарі презентували на Міжнародному медичному форумі в Києві.

Зараз українські кардіологи випробовують нову навіть для світу технологію. В лабораторії в Києві можна побачити модель людського серця. Пульсує як справжнє серце, хоча його клапан створено з перикарду бика. Досі цією тканиною замість штучної заміняли частини серця. Але за словами Дмитра Глюми, начальника відділу медичних виробів підприємства-виробника імплантів, недоліки клапанів серця, створених з перикарду бика – те, що вони недовговічні, зношуються і кальцифікуються.

Тепер ж винайдено інший варіант для трансплантації – кілька років напруженої роботи лікарів, фізиків та біологів і Дмитро Грєков, кардіолог-перфузіолог Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України продемонстрував знімальній групі клапоть тканини, вирощеної зі стовбурових клітин. З цієї тканини кардіохірурги зможуть змоделювати мініатюрний клапан, стулку чи потрібний фрагмент серця,  які будуть рости разом з дитиною.

Щоб отримати потрібний фрагмент серця, клітини пуповинної крові чи жирової тканини поміщають у зшитий трафарет, який протягом півтора місяця обросте тканинами  і перетвориться у потрібний імплант.

Винахід українські медики вже перевірили на вівці, щоправда першою твариною довелося пожертвувати ради науки. Через 6 місяців, які вівця благополучно прожила з новим клапаном, створеним зі стовбурових клітин, тварину зарізали, щоб подивитися як прижився вживлений імплант. Як говорить професор Ілля Ємець, директор Науково-практичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України, такого успіху він не очікував. Тепер лікарі планують пересадити живий кардіоімплант людині. І на цьому команда вітчизняних вчених не збирається зупинятися, їх мета – виростити ціле серце.

За матеріалами: https://www.segodnya.ua/

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.