Що таке стовбурові клітини ?

Cтовбурові клітини – це універсальні поліпотентні клітини-попередники, з яких утворюються всі типи клітин живого організму – кров, м’язи, імунна й нервова системи, серце та інші органи.

Які відомі джерела стовбурових клітин?

Основними джерелами стовбурових клітин є:

• кістковий мозок

• периферична кров (кров , яка міститься у венах і артеріях)

• пуповинна кров

• плацента

Отримано стовбурові клітини також із жирової тканини, верхівок молочних корінних і зубів мудрості, слизової оболонки носоглотки (у зоні нюхових рецепторів знаходяться детерміновані стовбурові клітини, з них можна виростити в культурі клітини нервової тканини).

При лікуванні яких захворювань можуть використовуватися стовбурові клітини ?

Клінічний досвід використання стовбурових клітин в різних країнах світу дозволяє говорити про лікування понад 70 смертельно небезпечних захворювань, в тому числі тих, які мають спадкову природу. Найбільш часто стовбурові клітини використовуються при лікуванні лейкозів і генетично обумовлених захворювань (імунодефіцити, захворювання метаболізму, вроджені порушення кровотворення) в операції , більш відомій як трансплантація кісткового мозку, а також для лікування онкологічних захворювань, цукрового діабету, м’язової дистрофії, хвороби Альцгеймера й Паркінсона та багатьох інших.

Чи є в Україні досвід застосування стовбурових клітин в лікуванні захворювань? Якщо так, то яких захворювань і де саме ?

Україна завжди славилася на весь світ значними досягненнями в галузі кріобіології 1 кріомедицини, випереджуючи кращі світові центри методиками кріоконсервування біологічного матеріалу, розробленими вітчизняними вченими. Саме в Україні в 1984 р. були заморожені перші в Європі зразки пуповинної крові. А в 2012 р. Україна стала першою державою в СНД, де методи лікування стовбуровими клітинами отримали державну реєстрацію. Міністерство охорони здоров’я України офіційно затвердило методики лікування панкреонекрозу, критичної ішемії нижніх кінцівок, опіків, обморожень і травм із застосуванням клітинних препаратів, розроблених Інститутом клітинної терапії (Київ) та Інститутом невідкладної й відновної хірургії ім. В.К. Гусака (Донецьк). Клініки клітинної терапії, що входять в Асоціацію кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини мають великий позитивний досвід застосування стовбурових клітин в терапії та косметології.

Що таке пуповинна кров?

Пуповинна кров – це кров, яка залишається в плаценті та пуповині після народження дитини. Раніше вона вважалася марним матеріалом і не використовувалася. Дослідження показали, що пуповинна кров – цінне джерело стовбурових клітин, і може бути зібрана і кріоконсервована для використання у майбутньому як для лікування захворювань, так і цілей ревіталізації.

Пуповинна кров – це потенційне джерело стовбурових клітин для лікування хвороб, при яких необхідна трансплантація кісткового мозку, відновлення втрачених функцій, ефект омолодження.

Коли збирається пуповинна кров?

Відразу ж після народження дитини. Це єдина можливість її отримати.

Наскільки безпечна процедура збору пуповинної крові?

Ця процедура абсолютно безпечна і здійснюється без фізичного контакту з новонародженим. Відразу ж після народження і відділення дитини від пуповини в пуповинну вену в плацентарній частині пуповини вводиться аспіраційна голка системи для збору пуповинної крові, і пуповинна кров мимовільно стікає в контейнер.

Пуповинну кров можна збирати як при фізіологічних пологах, так і при пологах шляхом кесаревого розтину.

Що таке «Кріобанки» ?

Це спеціалізовані медичні установи, матеріально-технічна база яких дозволяє обробляти, тестувати і зберігати в умовах рідкого азоту при температурі – 196 С біологічний матеріал, у тому числі стовбурові клітини пуповинної крові, кістковий мозок, репродуктивні клітини й тканини ітд.

Де в Україні можна зберегти пуповинну кров?

Серед членів Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини 2 ліцензованих кріобанки мають необхідну матеріально-технічну базу і надають дану послугу – це Інститут клітинної терапії (Київ) та Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака (Донецьк).

Як довго можуть зберігатися стовбурові клітини пуповинної крові?

На сьогоднішній день можна з твердою впевненістю говорити про те, що збережені стовбурові клітини пуповинної крові в кріобанках, створених на базі Інституту клітинної терапії (Київ) та Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака (Донецьк), можуть зберігати майже повну життєздатність (96%) протягом необмеженого часу. Це підтверджується величезним досвідом успішних клінічних застосувань заморожених донорських зразків, і саме Інститут клітинної терапії (Київ) та Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака (Донецьк) отримали дозвіл Координаційного центру з трансплантації органів МОЗ України на проведення клінічних досліджень із застосуванням стовбурових клітин пуповинної крові.

Чи можуть стовбурові клітини пуповинної крові бути використані для лікування родичів дитини?

Автологічні (власні) стовбурові клітини генетично ідеально підійдуть дитині. Однак, з великою ймовірністю вони можуть бути використані при близькоспоріднених трансплантаціях, насамперед для рідних братів і сестер. Відомо, що при застосуванні пуповинної крові, навіть у разі неповної імунологічної сумісності, ризик розвитку синдрому «трансплантат проти господаря» нижчий порівняно з трансплантаціями стовбурових клітин, виділених з кісткового мозку або периферичної крові дорослого донора.

Чи варто зберегти стовбурові клітини пуповинної крові новонародженого?

Тільки Ви можете прийняти рішення: чи потрібно це Вашій родині. Зберігання стовбурових клітин пуповинної крові можна розглядати як Вашу впевненість у завтрашньому дні, як біологічну страховку дитини, особливо якщо в сім’ї є:

• генетична схильність до певних захворювань

• старша дитина хвора і потребує трансплантації стовбурових клітин

• довгоочікувана вагітність наступила в результаті штучного запліднення

• Ви – щасливі багатодітні батьки

Що робити дорослим людям, які не мають власного запасу пуповинної крові, якщо їм показане лікування стовбуровими клітинами?

У даному випадку варто розглянути можливість отримання стовбурових клітин з периферичної крові (після попередньої стимуляції кровотворення) або кісткового мозку. В якості джерел стовбурових клітин дорослого організму досліджуються також жирова тканина, ендометрій матки, молочні зуби і зуби мудрості, проте методи лікування захворювань із застосуванням цих клітин все ще знаходяться на ранніх стадіях доклінічних і клінічних досліджень.

Кому показано збереження репродуктивних клітин і тканин?

Збереження репродуктивних клітин і тканин показано насамперед онкологічним хворим, яким призначена хіміо-і/або радіотерапія, здатна викликати безпліддя, як і здоровим жінкам, що вирішили відкласти народження дитини на невизначений термін. Після лікування онкологічного захворювання заморожену репродуктивну тканину можна використовувати для відновлення фертильності.

Де в Україні можна зберегти і надалі скористатися власними кріонсервованими репродуктивними клітинами і тканинами?

Зберегти репродуктивні клітини і тканини в Україні можна в кріобанку Інституту клітинної терапії. Забір оваріальної тканини у жінок можна здійснити в гінекологічних клініках-партнерах, куди виїде фахівець Інституту клітинної терапії з необхідним транспортним контейнером. Провести реімплантацію замороженої оваріальної тканини, як і здійснити процедуру запліднення замороженими сперматозоїдами із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій можна в репродуктивних клініках України, з якими співпрацює Інститут клітинної терапії, або ж у будь-який іншій зарубіжній клініці, що має досвід подібних маніпуляцій.

Який світовий досвід кріоконсервування й реімплантації заморожених репродуктивних тканин і клітин на сьогоднішній день?

Кріоконсервування сперматозоїдів у світі застосовується дуже давно (більше 50 років), ця процедура стала рутинною практикою в онкологічних клініках розвинених країн світу для пацієнтів-чоловіків репродуктивного віку перед проведенням гонадотоксичного лікування (хіміо-/радіотерапіі). Практика кріоконсервування тканини яєчника (оваріальної тканини) у жінок активно розвивається в останнє десятиліття. Однак, у світі народилося вже щонайменше 25 дітей у жінок після реімплантації замороженої тканини яєчника.

Чи є якісь гарантії надійного зберігання стовбурових клітин в кріобанку Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини?

В Асоціацію кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини входять тільки ліцензовані кріобанки країни, що мають бездоганну репутацію, перевірені методики, відповідне лабораторне обладнання, і які якість обробки пуповинної крові можуть підтвердити досвідом успішних трансплантацій.

Що буде, якщо один із кріобанків – членів Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини зійде з ринку?

В Асоціацію кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини входять тільки ліцензовані, фінансово стабільні кріобанки, що динамічно розвиваються, які не планують припиняти свою діяльність у найближчому майбутньому. Однак , усвідомлюючи величезну відповідальність перед клієнтами за збереження їх зразків, між кріобанками – членами Асоціації підписано договір про взаємну передачу збережених зразків на зберігання до кріобанку-партнера після підписання відповідного договору між клієнтом і кріобанком-наступником у разі припинення діяльності кріобанку, що прийняв зразок на зберігання. У разі відмови від послуг кріобанку-наступника, клієнт може перевезти свій зразок пуповинної крові на зберігання в закордонний банк.

Якщо ми вирішимо лікуватися закордоном, чи приймуть там зразки пуповинної крові або трансплантати інших клітин, якщо вони оброблені і збережені в кріобанках-членах Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини?

Методики обробки та тестування пуповинної крові, що застосовуються в кріобанку Інституту клітинної терапії та Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака відповідають вимогам Директиви Європарламенту та Ради Європи «Про затвердження стандартів якості для донорства, заготівлі, тестування, консервування та зберігання тканин і клітин людини», згідно з якими працюють всі акредитовані банки Європи. Також відділ міжнародного співробітництва Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини сприятиме українським пацієнтам у виборі ліцензованих клінік і кваліфікованих фахівців для лікування за кордоном.