Діяльність Асоціації кріобанків у 2020 році
Створена у 2013 році Асоціація кріобанків пуповиної крові, інших клітин та тканин людини є єдиною спеціалізованою організацією в Україні, що об’єднує ліцензовані біобанки, біотехнологічні підприємства, спеціалізовані клініки та наукові-дослідні інститути, які займаються кріоконсервуванням та клінічним застосуванням біоматеріалу.
Місія Асоціації кріобанків – розвиток біобанкінгу клітин та тканин людини в Україні, вдосконалення правового регулювання галузі, гарантії легітимного, безпечного та ефективного застосування клітинних і тканинних трансплантатів.
Пандемія COVID-19, що спалахнула в 2020 році, вплинула на діяльність практично усіх галузей промисловості, освіти, науки, медицини й громадських організацій, адже карантин обмежує можливості проведення конференцій, симпозіумів та інших публічних заходів. Тим не менше, Асоціації кріобанків вдавалося продовжувати реалізацію своєї місії та завдань, а галузь біобанкінгу стовбурових клітин пуповинної крові, інших клітин та тканин людини в Україні має неабиякі здобутки в цьому нелегкому 2020 році.
Активна просвітницька та громадська діяльність
Важливим напрямком діяльності Асоціації кріобанків є активна участь у численних освітніх проєктах, спрямованих на підвищення обізнаності майбутніх батьків про цінність перинатальних тканин (пуповинна кров, пуповина, плацента) та можливості їх довготривалого зберігання. Асоціація кріобанків пуповинної крові, інших клітин та тканин людини щороку підтримує в Україні міжнародні ініціативи з проведення «Місяця обізнаності про пуповинну кров» та «Всесвітній День пуповинної крові». Через карантинні обмеження у зв’язку з пандемією COVID-19 більшість заходів було проведено онлайн за підтримки фахівців Інституту клітинної терапії.
Співпраця з міжнародними професійними співтовариствами
У 2020 році співзасновник та дійсний член Асоціації кріобанків, перший Кріобанк України – Інститут клітинної терапії став членом провідної міжнародної організації банків пуповинної крові – Cord Blood Association. Також співробітники організацій, що є членами Асоціації кріобанків, входять до таких профільних професійних об’єднань як Міжнародне товариство клітинної терапії (ISCT), Міжнародне товариство з дослідження стовбурових клітин плаценти (IPLASS), Міжнародна федерація асоціацій з дослідження плаценти, Міжнародне товариство з дослідження стовбурових клітин (ISSCR). Таким чином, Асоціація кріобанків отримує інформацію про останні досягнення біобанкінгу перинатальних тканин (пуповинна кров, пуповина, плацента) та регенеративної медицини.
Участь у міжнародних наукових проєктах у галузі дослідження перинатальних тканин (пуповинна кров, плацента, пуповина)
Реалізація високотехнологічних і соціально важливих наукових досліджень у галузі біобанкінгу, клітинної та молекулярної біології, регенеративної медицини на сьогодні можлива лише за умов інтеграції кращих науково-дослідних центрів світу та зусиль провідних науковців різних країн. Україна, зокрема через Інститут клітинної терапії, брала участь у реалізації таких важливих міжнародних наукових проектів, як Thymistem та Cost Action CA17116, фінансовані програмами Європейського Союзу Horizon. Протягом 2020 року Інститут клітинної терапії брав участь у виконанні міжнародного наукового проєкту «Міжнародна мережа з трансляції досліджень перинатальних похідних в клінічні підходи» (“International network for translating research on perinatal derivatives into therapeutic approaches”) відповідно до завдань робочої групи 4 «Клінічні дослідження». Інститут клітинної терапії в даному проєкті представляє заступник директора Кріобанку, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Шаблій В.А.
Видання фахового журналу “Клітинна та органна трансплантологія” та індексація в Scopus
З 2013 року за інформаційної підтримки Асоціації кріобанків та фінансової пітримки Інституту клітинної терапії видається ексклюзивний для України науково-практичний журнал “Клітинна та органна трансплантологія”. Журнал призначений для широкого кола лікарів, науковців, студентів медицини та біології, що цікавляться питаннями клітинної та органної трансплантології чи працюють в цій галузі. Журнал включено у перелік фахових видань України та індексується в Scopus. Журнал також зареєстровано в базі Pubmed та індексується в Google Scholar, Index Copernicus, Ulrich’s Periodicals Directory, NLM Catalog, CiteFactor, International Scientific Indexing та Open Academic Journals Index.
Виконання грантових проєктів НФДУ
У 2020 р. співзасновник та дійсний член Асоціації кріобанків – Інститут клітинної терапії став грантоотримувачем конкурсу «Наука для безпеки людини та суспільства», проведеного Національним Фондом досліджень України. Тема проєкту «Вивчення стану дихальної, серцево-судинної та імунної систем у хворих з пневмонією COVID-19 після трансплантації кріоконсервованих алогенних мезенхімальних стовбурових клітин». Проєкт реалізовується сумісно з Інститутом молекулярної біології та генетики НАНУ, Київською міською лікарнею №4 та Інститутом епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України.
В Україні розпочато клінічне дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти»
Негайно відреагувавши на перші повідомлення з Китаю про ефективність мезенхімальних стовбурових клітин пуповини у лікуванні важкої форми COVID-19, лікарі та науковці Інституту клітинної терапії створили метод лікування коронавірусної пневмонії з використанням мезенхімальних стовбурових клітин плаценти. У березні 2020 року сумісно з КМКЛ №4 розпочато
клінічне дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти» під егідою Координаційного Центру трансплантації органів, тканин та клітин МОЗ України.
В Україні доступна програма постCOVIDної реабілітації та лікування хронічного COVID
Встановлено, що отримання негативного результату тесту на COVID-19 у хворих, що перенесли коронавірусну інфекцію, далеко не завжди означає одужання, і в більшості пацієнтів тривалий час спостерігаються порушення функції різних органів та нервово-психічної діяльності. В медицині навіть введено термін «хронічний COVID». Інститутом клітинної терапії розроблено програму лікування хронічного COVID та постCOVIDної реабілітації, спрямовану на якнайшвидше повернення пацієнта до повноцінного життя.
В Україні розпочато клінічне дослідження «Оцінка ефективності застосування стовбурових клітин кісткового мозку та плаценти в лікуванні хворих з остеоартрозом»
У січні 2020 року Інститут клітинної терапії сумісно з Інститутом ортепедії та травматологіїї НАМНУ (обидві організації є членами Асоціації кріобанків) та КМКЛ №6 розпочали нове клінічне дослідження «Оцінка ефективності застосування стовбурових клітин кісткового мозку та плаценти в лікуванні хворих з остеоартрозом». Всесвітньо відомий футболіст та тренер національної збірної України Андрій Шевченко – один із перших пацієнтів, які переконалися у дієвості клітинної терапії при захворюванні суглобів. Усі біопрепарати для лікування пацієнтів в рамках клінічного дослідження виготовляються в Україні – Кріобанком Інституту клітинної терапії.
Український біобанк підтвердив престижну міжнародну акредитацію ISO 9001:2018
Однією з гарантій надання біобанком якісних послуг є наявність у підприємства ліцензії МОЗ України та міжнародних акредитацій. Останні підтверджують, що управління та всі процесингові операції біобанку здійснюються у відповідності з міжнародними стандартами, а біопрепарати, які виготовляє кріобанк, – безпечні та ефективні. В Україні першим банком пуповинної крові, який ще в 2013 році здобув міжнародну акредитацію ISO, є Кріобанк Інституту клітинної терапії, співзасновник та дійсний член Асоціації кріобанків. У 2020 році Інститут клітинної терапії вже втретє підтвердив відповідність цьому важливому міжнародному сертифікату якості – ISO 9001:2018. Асоціація кріобанків заохочує й інші банки пуповинної крові України здобувати міжнародні акредитації, зокрема ISO.