До Всесвітнього Дня донора кісткового мозку
Упродовж багатьох років лейкемії та лімфоми сприймалися як вирок, і лише наприкінці ХХ століття з розвитком методів трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин і вдосконаленням хіміотерапевтичних засобів більшість форм «раку крові» стали виліковними. Прийнятними для трансплантології джерелами гемопоетичних стовбурових клітин є кістковий мозок, пуповинна кров, периферична кров.
Першу у світі успішну трансплантацію кісткового мозку виконав Доннал Томас у 1969 р., пізніше вченого відзначили Нобелівською премією в галузі медицини та фізіології. Щорічно у світі виконується близько 50 000 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. В Україні щорічно біля 1 000 пацієнтів потребує трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, більшість з яких може отримати її лише за кордоном через те, що Україна лише починає інтеграцію зі світовими реєстрами донорів.
Донорство гемопоетичних стовбурових клітин влаштоване таким чином, що особи, які бажають врятувати комусь життя, зголошуються до відповідних організацій і проходять медичні обстеження, в тому числі визначення «імунного паспорту». Далі імунофенотип хворого заноситься до міжнародного реєстру, і якщо в якійсь країні світу є чи з’явиться імунологічно сумісний хворий, зареєстрованому донору пропонують операцію з виділення гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку чи периферичної крові. Якщо клітини виділятимуться з периферичної крові, донору на деякий час призначаються спеціальні препарати, стимулятори кровотворення. Забір стовбурових клітин з периферичної крові здійснюється в ході процедури, що називається аферез. 15 вересня Американське товариство аферезу відзначає День обізнаності про аферез.
Якщо ж стовбурові клітини виділяються з кісткового мозку, то донор піддається декількагодинній операції під ендотрахеальним наркозом, після чого проходить реабілітацію. Незважаючи на деякі ризики для здоров’я донора, пов’язані зі здачею гемопоетичних стовбурових клітин, у світі зареєстровано щонайменше 5 мільйонів осіб, що бажають через донорство кісткового мозку врятувати життя хворому на лейкемію. З метою вшанування цих шляхетних людей 19 вересня у світі відзначається День донора кісткового мозку. Також проводяться інформаційні кампанії та освітні заходи з метою заохочення донорства гемопоетичних стовбурових клітин.
Європейська Асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку у 2006 р., а потім ще раз у 2010 р., офіційно проголосила пуповинну кров рівнозначною кістковому мозку. А збір пуповинної крові при пологах, на відміну від заготівлі гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку чи периферичної крові, абсолютно безболісна та безпечна процедура для матері й відбувається без контакту з новонародженим, після того, як дитина вже народилася.
Збережену в кріобанку пуповинну кров можна згодом, при потребі, використати для лікування дитини, з чиєї пуповини вона зібрана чи імунологічно сумісного члена сім’ї. У світі вже близько 6 мільйонів батьків забезпечили своїх малюків запасом здоров’я на довгі роки у вигляді клітинних депозитів у біобанках. Також близько мільйона батьків благочинно подарували пуповину кров своїх дітей до державних біобанків, звідки вона йде на лікування хворих.
Загалом у світі виконано понад 40 000 трансплантацій пуповинної крові в онкогематології, і значно більше в регенеративній медицині (хвороби серця, судин, печінки, головного мозку, легень та ін.). Лише в Японії щорічно виконується близько 1 000 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові.
Асоціація кріобанків пуповинної крові, інших клітин та тканин людини приєднується до міжнародних ініціатив з відзначення Дня донора кісткового мозку і віддає шану героїчному вчинку людей, які дарують життя іншим, ділячись гемопоетичними стовбуровими клітинами.