Спільний проект Інституту нейрохірургії та Інституту клітинної терапії -переможець конкурсу НАМНУ
У розвинених країнах світу на вирішення проблем, пов’язаних з болем у спині, витрачається щорічно понад 100 млрд доларів. Приблизно у 40% пацієнтів біль у спині пов’язаний з дегенерацією міжхребцевого диска. Існуючі на сьогоднішній день консервативні, хірургічні та фізіотерапевтичні методи лікування гриж міжхребцевих дисків не завжди дозволяють досягнути бажаного терапевтичного ефекту та задовільної якості життя пацієнта.
Інститутом нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова НАМН України у співпраці з Інститутом клітинної терапії розроблено інноваційний метод лікування гриж міжхребцевих дисків, що базується на трансплантації пацієнтам аутологічних культивованих хондроцитів.
На підставі позитивних результатів експериментальних досліджень Координаційний центр трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України видав дозвіл на проведення клінічних випробувань «Оцінка клінічної ефективності застосування трансплантації аутологічних хондроцитів для підвищення ефективності хірургічного лікування хворих грижами міжхребцевих дисків» на клінічній базі Інституту клітинної терапії і ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України».
Культивування хондроцитів для всіх пацієнтів перед трансплантацією проводив Інститут клітинної терапії, співзасновник і дійсний член Асоціації кріобанків. Кріобанк Інституту клітинної терапії – єдиний біобанк в Україні, акредитований згідно престижного міжнародного сертифікату якості 9001:2008.
Отримані результати клінічних випробувань показали безпечність і ефективність даного методу лікування дегенерації міжхребцевих дисків.
Спільний проект ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України» та Інституту клітинної терапії “Створення інноваційних біотехнологій репарації міжхребцевих дисків після поперекової мікродискектомії і оцінка їх ефективності (експериментальне та клінічне дослідження)” став переможцем конкурсу Національної академії медичних наук України на кращу науково-дослідну роботу, виконану в 2015 р. Керівником роботи є доктор медичних наук, академік АМН України Педаченко Євген Георгійович.
Розроблений Інститутом нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова АМН України та Інститутом клітинної терапії інноваційний біологічний спосіб репарації міжхребцевих дисків в недалекому майбутньому буде впроваджено в практичну охорону здоров’я.