Стовбурові клітини в лікуванні серцево-судинних захворювань

Лікування стовбуровими клітинами. Стовбурові клітини в лікуванні серцево-судинних захворювань

Лікування стовбуровими клітинамиСерцево-судинні захворювання – основна причина смертності в сучасному суспільстві . За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 17 мільйонів людей у світі помирають щороку від серцево -судинних хвороб.

І якщо в останні роки вченим вдалося в деякій мірі знизити смертність від онкологічних захворювань завдяки ранньому виявленню хвороби, впровадженню в клінічну практику нових методів лікування і профілактичних заходів, то урбанізований стиль життя сучасної людини, гіподинамія, стреси, неправильне харчування роблять серцево-судинні захворювання однією з найбільш актуальних медичних та соціально-економічних проблем в усьому світі.

препарат на основі донорських стовбурових клітин серця для лікування серцевої недостатності у хворихВажливе місце в структурі серцево-судинної захворюваності займає інфаркт міокарда, при якому відбувається омертвіння частини серцевого м’яза внаслідок недостатнього кровопостачання і подальшого заміщення її сполучною тканиною.

Існуючі фармпрепарати не здатні відновити серцеву тканину, і скорочувальна здатність серця значно знижується. Тому, в кардіології широке застосування знайшли стовбурові клітини з таких джерел як кістковий мозок, пуповинна і периферична кров, жирова тканина, амніотична рідина , плацента, а також стовбурові клітини ендокарда.Так, в США біотехнологічна компанія «Capricor» (Лос-Анджелес) розробила препарат на основі донорських стовбурових клітин серця для лікування серцевої недостатності у хворих, які перенесли інфаркт міокарда.

Ефективне лікування стовбуровими клітинами

Стовбурові клітини здатні як заміщувати втрачені кардіоміоцити (клітини серцевого м’яза), так і завдяки продукції ряду клітинних гормонів (цитокінів ) стимулювати природне відновлення серця.

Показано також, що гемопоетичні стовбурові клітини, якими так багаті кістковий мозок і пуповинна кров знижують апоптоз (запрограмовану загибель) кардіоміоцитів і сприяють росту нових мікросудин , що кровопостачають міокард. Є дані, що за допомогою клітинної терапії можливо відновити міокард у ділянці постінфарктних рубців давністю до 10 років.

Крім лікування постінфарктного кардіосклерозу, показано ефективність стовбурових клітин у лікуванні кардіоміопатії – первинного ураження серцевого м’яза, не пов’язаного із запальним, пухлинним або ішемічним генезом. При кардіоміопатіях завжди страждає скорочувальна функція шлуночків серця.

Показано, що введені в кровоносне русло стовбурові клітини заміщують утворену сполучну тканину, яка порушує роботу серцевого м’яза, і сприяють відновленню міокарда. За рахунок утворення зі стовбурових клітин нових судин (неоангіогенез) поліпшуються трофічні процеси в міокарді, постачання його киснем і живильними речовинами.

утворення зі стовбурових клітин нових судин (неоангіогенез) поліпшуються трофічні процеси в міокарді

Активне впровадження клітинних технологій в кардіології та кардіохірургії навіть привело до виникнення нового напряму в медицині – клітинної кардіміопластики. Клітинна кардіоміопластика передбачає відновлення серця за допомогою введення в судинне русло стовбурових клітин. Для лікування серцево-судинної патології клітинні препарати вводяться або безпосередньо в коронарні судини, або в периферичні вени.

На сьогоднішній день у світі проводиться більше 150 клінічних випробувань із вивчення ефективності застосування стовбурових клітин у лікуванні серцево-судинних захворювань.

Різновиди лікування стовбуровими клітинами

Також у даний час активно розробляються підходи до застосування клітинної терапії в лікуванні критичної ішемії нижніх кінцівок, зокрема при цукровому діабеті, а також у лікуванні мігруючого тромбангіїту – хвороби Бюргера. Для лікування судинних захворювань нижніх кінцівок пуповинна кров є найбільш бажаним джерелом стовбурових клітин, оскільки містить унікальні ендотеліальні прогеніторні клітини, здатні давати початок новим судинам.

застосування препарат стовбурових клітин, розроблений Інститутом клітинної терапіїТак, в 2012 р. Міністерство охорони здоров’я України схвалило до клінічного застосування препарат стовбурових клітин, розроблений Інститутом клітинної терапії, на основі стовбурових клітин пуповинної крові для лікування критичної ішемії нижніх кінцівок.

Також фахівцями Інституту клітинної терапії досягнуто успіхів у лікуванні кардіоміопатій із застосуванням стовбурових клітин. А в Інституті невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака НАМНУ в Донецьку широко застосовують біотехнології при лікуванні ішемічної хвороби серця.

Якщо пацієнту не можна виконати аортокоронарне шунтування через дуже низьку фракцію серця, за допомогою клітинної терапії його доводять до стану операбельності.

Перспективи лікування стовбуровими клітинами

Ще однією актуальною проблемою сучасної кардіології та кардіохірургії є тканинна інженерія судин і клапанів серця. Адже навіть найсучасніші штучні протези не здатні відтворити природну внутрішню поверхню судин – ендотелій. Молекулярна будова ендотелію перешкоджає тромбозу і продукує низку важливих біологічно активних речовин.

А проблемою протезування клапанів серця у дітей є і необхідність їх заміни по мірі росту дитини. Зі стовбуровими клітинами вчені пов’язують величезні надії на виробництво більш досконалих біологічних протезів.

У даний час у світі виконано декілька десятків операцій із імплантації пацієнтам клапанів серця, вирощених зі стовбурових клітин, а також графтів судин. А в 2013 р. група вчених із Університету Піттсбурга, штат Пенсільванія (США) , використовуючи індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, виростила тканину людського серця, здатну до спонтанних скорочень.

Таким чином, на сьогоднішній день клітинна терапія в кардіології сформувалася як новий ефективний напрямок у лікуванні патології серця і судин, який розширює терапевтичні можливості для лікарів і покращує якість життя пацієнтів.

Автологічне банкування стовбурових клітин надає можливість виробництва індивідуальних імунологічно сумісних препаратів для лікування пацієнтів кардіологічного профілю.

Детальна інформація о методах лікування на сайтах:

Інститут клітинної терапії
МЦБ «Біостем»

інші статті

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.