Асоціація кріобанків підтримує Всесвітній День цукрового діабету

14 листопада, в день народження Фредеріка Бантінга, вченого, що відкрив гормон інсулін, з 1991 року у всьому світі відзначається Всесвітній День цукрового діабету.

Мета Всесвітнього дня цукрового діабету – підвищити обізнаність населення щодо методів профілактики цього небезпечного захворювання та проведення заходів, спрямованих на його раннє виявлення.

В організмі людини інсулін продукується бета-клітинами острівців Лангерханса підшлункової залози. При пошкодженні цих клітин знижується продукція інсуліну і розвивається цукровий діабет 1 типу, тоді як  цукровий діабет 2 типу виникає внаслідок порушеного сприйняття інсуліну рецепторами клітин організму. Обидва типи цукрового діабету проявляються підвищеним рівнем цукру в крові – гіперглікемією, яка без належного лікування може бути загрозлива для життя. Небезпека навіть контрольованого цукрового діабету в тому, що на тлі цього захворювання розвиваються численні метаболічні порушення та ускладнення з боку серцево-судинної системи, нирок, органа зору, шкіри.

Цукровий діабет інколи називають не хворобою, а стилем життя. Адже режим харчування, фізична активність, попередження ожиріння – не тільки важливі чинники контролю за перебігом захворювання, але і методи профілактики в першу чергу цукрового діабету 2 типу.

В останнє десятиліття серед інноваційних методів лікування цукрового діабету 1 і 2 типу активно досліджуються стовбурові клітини різних популяцій. Зокрема, в ході клінічного дослідження, проведеного у Флоридському університеті (США), показано, що завдяки інфузіям пуповинної крові лікарям вдалося знизити потребу в інсуліні у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу. Також в рамках клінічних досліджень на ранніх стадіях цукрового діабету 1 типу проводиться імуносупресивна терапія, спрямована на зниження руйнування інсулін-продукуючих клітин аутоантитілами, після якої хворому вводяться гемопоетичні стовбурові клітини. Також ведуться дослідження з вирощування інсулін-продукуючих клітин підшлункової залози зі стовбурових клітин різних видів.

Важливо, що в Україні також проводяться експериментальні та клінічні дослідження із вивчення ефективності клітинних технологій у лікуванні цукрового діабету 1 і 2 типу. Так,  в рамках клінічних досліджень Інститут клітинної терапії, співзасновник і дійсний член Асоціації кріобанків,  напрацював значний позитивний досвід застосування стовбурових клітин у терапії цукрового діабету 2 типу в рамках клінічних досліджень, а також у лікуванні хронічних ран, трофічних виразок та інших судинних ускладнень у хворих на цукровий діабет.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.