Асоціація кріобанків підтримує Всесвітній День пуповинної крові

Одним із завдань Асоціації кріобанків пуповинної крові, інших тканин та клітин людини є сприяння обізнаності населення та передусім медичної спільноти про цінність перинатальних тканин (пуповинна кров, плацента, пуповина), сучасні підходи до кріоконсервування стовбурових клітин різних популяцій із них виділених, розвитку клінічних досліджень галузі та застосуванню клітинних препаратів у практичній медицині. В рамках регулярних освітніх заходів Асоціація кріобанків у 2019 році, як і щороку, підтримала «Місяць обізнаності про пуповинну кров» та «15 листопада – Всесвітній День пуповинної крові».

 

 

Незважаючи на визнання беззаперечної біологічної цінності стовбурових клітин пуповинної крові міжнародною медичною спільнотою, що  підтверджується вже 40 000 трансплантацій, тонни пуповинної крові щорічно у світі утилізовуються разом з іншими медичними відходами. На жаль,  причина цьому не лише висока вартість кріоконсервування стовбурових клітин, але й  банальне незнання про те, що пуповинна кров може рятувати життя.

Мета Всесвітнього Дня пуповинної крові – підвищити обізнаність майбутніх батьків, лікарів, громадських організацій та уряду всіх країн щодо можливостей довготривалого зберігання та клінічного застосування пуповинної крові та препаратів виготовлених з неї.

На сьогодні в медицині пуповинна кров застосовується наступних аспектах:

  • трансплантати гемопоетичних та мезенхімальних стовбурових клітин
  • культивовані гемопоетичні та мезенхімальні стовбурові клітини
  • препарати плазми («штучна сльоза» та ін)
  • Т-лімфоцити (для знищення злоякісних клітин)
  • тромбоцитарний гель (для лікування ран)
  • для отримання iPS-клітин

Відзначаючи Всесвітній День пуповинної крові, Асоціація кріобанків пропонує згадати найважливіші досягнення в історії банкінгу та клінічного застосування пуповинної крові.

1908 р. О.Максимов відкрив гемопоетичну стовбурову клітину.

1933 р.  В Україні М.С. Малиновським виконана одна з перших у світі трансфузій пуповинної крові для компенсації крововтрати.

1956 р. Доннал Томас, у майбутньому Нобелівський лауреат, виконав першу у світі успішну транспланацію гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку для лікування лейкозу.

1974 р. Датський учений С. Кнудтзон довів, що пуповинна кров містить такі ж стовбурові клітини, як і кістковий мозок.

1970-1980-і рр. Халь Броксмеєр (США) довів придатність пуповинної крові для застосування в онкогематології замість кісткового мозку.

1984 р. В Україні збережено перші в Європі зразки пуповинної крові.

1988 р. В Парижі (Франція) проф. Еліан Глюкман виконала першу у світі трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові – пацієнт Метью Фероу і зараз насолоджується повноцінним життям.

1992 р. Створено перший у світі банк пуповинної крові при Нью-Йоркському центрі крові в США.

1999 р. Журнал Science назвав відкриття стовбурових клітин третім за важливістю в історії біології.

2003 р. В Україні створено перший кріобанк пуповинної крові при Інституті клітинної терапії.

 2006 р. Європейська асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку  офіційно визнала пуповинну кров рівнозначною кістковому мозку.

2008 р. Кількість застосувань пуповинної крові у дорослих перевищила цей показник у дітей.

2010 р. Європейська асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку  підтвердила рівнозначність пуповинної крові кістковому мозку.

2012 р. Кількість застосувань пуповинної крові у світі перевищила кількість застосувань кісткового мозку.

2013 р. У світі функціонує 480 банків пуповинної крові.

2014 р. Кількість неродинних трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові склала 90% від загальної кількості виконаних операцій.

2016 р. В біобанках світу збережено понад 3 млн порцій пуповинної крові, з яких 650 000 – в публічних і 2,5 млн – у банках сімейного типу.

2019 р. Кількість трансплантацій гемопоетичних ствобурових клітин пуповинної крові перевищила 40 000.

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.