Більше 100 дітей народилося у світі після ретрансплантації замороженої тканини яйника

Кріоконсервування репродуктивних клітин і тканин (яйцеклітини, сперматозоїди, запліднені ооцити, тканина яйника та яєчка) є важливим сектором біобанкінгу клітин і тканин людини у світі. Так, ще в 1886 р. вчені показали, що сперматозоїди зберігають життєздатність при охолодженні до -17 °С, а в 1978 р. народилася перша у світі дитина “з пробірки” Луїза Джой Браун. На сьогодні допоміжні репродуктивні технології, в тому числі екстракорпоральне запліднення, дають шанси на щасливе батьківство мільйонам пар із непліддям. Підраховано, що у світі народилося вже понад 5  мільйонів дітей “із пробірки”.

В останнє десятиліття дедалі більшою популярністю користується така послуга біобанків як кріоконсервування (заморожування) сперматозоїдів та тканини яйника, в першу чергу серед пацієнтів онкологічних клінік, яких чекає лікування (хіміотерапія, радіотерапія), що може викликати непліддя. Після одужання від онкологічного захворювання заморожена тканина яйника ретрансплантовується (підсаджується назад) жінці і забезпечує відновлення гормонального фону, а також здатність мати дітей. 

В розвинених країнах світу кріоконсервування репродуктивних клітин і тканин для хворих на рак покривається страховими компаніями. Також в країнах з високими соціальними стандартами чоловіки, зайняті небезпечними чи екстремальними професіями, можуть за рахунок держави зберегти в біобанку сперму. 

Крім онкологічних хворих, послугу кріоконсервування тканини яйника дедалі частіше замовляють жінки, що відклали народження дитини на невизначений термін у зв’язку з соціальними обставинами (кар’єра, пізнє заміжжя та інші).

На сьогодні у світі народилося вже понад 100 дітей у жінок після ретрансплантації замороженої тканини яйника. Більше того, є дані про успішне відновлення репродуктивної функції у жінок, яким ще в дитинстві здійснили виділення та кріоконсервування тканини яйника перед лікуванням злоякісної пухлини. Так, у 2014 р. народилася перша у світі дитина у жінки, чию тканину яйника заморозили коли їй було 13 років. Тоді дитину чекало гонадотоксичне мієлоабляційне лікування та трансплантація кісткового мозку, завдяки яким лікарі подолали в юної пацієнтки серповидноклітинну анемію, проте терапія мала негативний вплив на  репродуктивну систему дівчинки.  Але 12 років потому жінці ретрансплантували її власну заморожену в дитинстві тканину яйника, що забезпечило відновлення менструальної функції. А через 2 роки, у віці 27 років, ця жінка народила здорову дитину. 

В Україні послугу кріоконсервування тканини яйника у відповідності з міжнародними стандартами надає Кріобанк Інституту клітинної терапії, співзасновник та дійсний член Асоціації кріобанків.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.