Стан і перспективи клінічного застосування iPS-клітин
Одним iз найбільш значних відкриттів ХХI століття в галузі клітинних технологій можна, без сумніву, вважати створення індукованих плюрипотентних стовбурових клітин (induced pluripotent stem cells – iPSС). За відкриття технології отримання індукованих плюрипотентних стовбурових клітин, а саме репрограмування клітин дорослого організму в стан, схожий з ембріональною клітиною, яка в цьому випадку називається iPS-клітиною, японський вчений Сінья Яманака і британець Джон Гердон були удостоєні Нобелівської премії 2012 р. в номінації «медицина і фізіологія».
Можливість створення індукованих плюрипотентних стовбурових клітин відкрила величезні перспективи щодо тканинної інженерії органів, регенеративної терапії ряду важких захворювань. Це призвело до виникнення перших біобанків iPS-клітин, ініціації першого клінічного дослідження, а до 2019 р. в Японії планується відкрити клініку з лікування iPS-клітинами. Однак, в науковому світі клінічне застосування iPS-клітин викликає багато дискусій щодо безпеки даного методу лікування. Основними питаннями, які виникають при розгляданні методів терапевтичного застосування iPS-клітин, є їх генетична стабільність і ризик малігнізації (злоякісного переродження), передчасна загибель, низький показник проліферації, тобто обмежена здатність до поділу.
У 2013 р. в Японії дозволено перше клінічне дослідження по застосуванню iPS-клітин у лікуванні вікової макулярної дегенерації, яка є важливою причиною втрати зору у пацієнтів старших вікових груп. Першій пацієнтці в рамках цього клінічного дослідження в 2014 р. успішно трансплантували iPS-клітини, отримані з її власних клітин шкіри. Потім даний клінічний трайл призупинив набір пацієнтів на лікування в зв’язку з застереженнями щодо безпеки, але в 2016 р. дослідження планують продовжити. Також лікарня університету Кіото в Кобе повідомила в лютому 2015 р. про відкриття медичного центру для проведення клінічних випробувань із застосуванням iPS-клітин до 2019 р. Спорудження даного центру на 30 ліжок розпочато в лютому 2016 р. і планується закінчити до вересня 2019 р.
При підготовці матеріалу використані дані Асоціації кріобанків і фрагменти повного звіту з індустрії плюрипотентних індукованих стовбурових клітин за 2015-2016 рр. (Complete 2015-16 Induced Pluripotent Stem Cell (iPSC) Industry Report) компанії «Bioinformant».
Як прокоментував президент Асоціації кріобанків стовбурових клітин пуповинної крові, інших клітин і тканин людини, д.мед.н. Гладких Ю.В.: Відкриття iPS-клітин – безсумнівно дуже важлива подія в клітинній біології та регенеративній медицини і, за прогнозами фахівців, iPSC-клітини займуть певне місце серед терапевтичних клітинних технологій. Однак, на тестування і відпрацювання протоколів культивування та клінічного застосування iPSC-клітин піде ще багато років. В даний час найбільш вивченими, безпечними і клінічно ефективними вважаються стовбурові клітини пуповинної крові, досвід успішного застосування яких нараховує вже майже 30 років. Також вченими доведено, що стовбурові клітини пуповинної крові є найкращою сировиною для отримання iPS-клітин в порівнянні з іншими спеціалізованими клітинами дорослого організму.