У пуповинній крові містяться стовбурові клітини, які застосовують для лікування понад 100 різних захворювань

З цієї статті ви дізнаєтеся, навіщо зберігати пуповинну кров і які хвороби вона дасть змогу перемогти

Ольга Шевченко

https://greenpost.ua/ru/news/v-pupovynnoj-krovy-soderzhatsya-stvolovye-kletky-kotorye-yspolzuyut-dlya-lechenyya-bolee-100-i17588

Health-тренд XXI століття — лікування стовбуровими клітинами

У всьому світі збереження пуповинної крові — тренд, який останні 20 років впевнено посідає на Олімпі здоров’я і дає змогу застрахувати здоров’я дитини від самого народження. На українському ринку ця послуга також не нова, але лише набирає популярності. Слідом за зірками естради, серед яких LOBODA, Ірма Вітовська, Сніжана Єгорова та багато інших, турботливі батьки все частіше стають «вкладниками» кріобанків.

Редакція Green Post пропонує розібратися, які проблеми може вирішити пуповинна кров, де її зберігати, а також скільки коштуватиме зберігання в банках України.

Заморожена пуповинна кров і плацента — страховка на все життя

Пуповинна кров і плацента містить стовбурові клітини — ті самі, які шукають вчені з голлівудських фільмів для порятунку людства. Ці клітини можна використовувати як будівельний матеріал для «вирощування» органів, регенерації шкірного покриву після опіків, а також лікування сотень захворювань: розсіяного склерозу, ДЦП, аутизму, а також деяких генетичних патологій.

Сьогодні всі прогресивні інститути, що займаються проблемами здоров’я, все ще працюють над розкриттям потенціалу застосування стовбурових клітин, отриманих із пуповинної крові. Тривають досліди в лікуванні захворювань серця, печінки, м’язової дистрофії тощо.

Але проблема в тому, що для зберігання підходить винятково пуповинна кров і плацента, зібрані під час пологів. Стовбурові клітини з’являються в момент зачаття дитини — саме з них під час вагітності «виростають» всі органи, тканини та клітини малюка. Тож застрахувати дитину від майбутніх хвороб можна лише раз у житті, тому майбутнім батькам необхідно заздалегідь підібрати програму збереження й укласти договір про зберігання з кріобанком.

Чи безпечний забір крові та що з нею відбувається далі

Пуповинну кров забирають безпосередньо у пологовому будинку після того, як перерізали пуповину, тому забір нічим не загрожує ні малюкові, ні його мамі. Далі кров у спеціальному контейнері перевозять у лабораторію кріобанку, де проводять спеціальну обробку перед консервацією.

З неї видаляють еритроцити, що не несуть генетичної інформації, надлишок плазми та вводять кріопротектор — спеціальну речовину, що перешкоджає кристалізації води та дає змогу зберегти структуру клітин. Внаслідок цього кров не кристалізується, а склується, після чого заморожується в рідкому азоті за температури -196 градусів за Цельсієм. У цьому середовищі кров може зберігатися і 10, і 100 років.

Зберігши плаценту після пологів, ви зможете отримати не тільки додаткову кількість стовбурових клітин, які будуть біологічною страховкою здорового майбутнього вашої дитини, але і використати тканину та виділений екстракт плаценти для краси і здоров’я всіх членів сім’ї. У кріобанку плаценту фрагментують і виділяють культуру стовбурових клітин. Після додавання середовища для кріоконсервування і розподілу доз культивованих МСК у кріоємностях за допомогою програмного заморозника плацентарні біоматеріали кріоконсервують.

«Вікно в Європу»: як це працює у передових країнах

На жаль, популярність такої процедури в Україні далека від темпів поширення в ЄС і США. І справа не лише у вартості та тривалості роботи банків пуповинної крові на ринку (перший такий відкрився в нашій країні лише у 2003 році, в США — в далекому 1992, а в ЄС — у 1997 році).

Не останню роль у цьому відіграє державна підтримка програм забору, а також інформаційна кампанія, що пропагує цінність такого «депозиту». Так, у 23 країнах світу і половині штатів США діє закон, згідно з яким акушер-гінеколог зобов’язаний повідомляти майбутнім батькам про цінності пуповинної крові та можливості її збереження. Внаслідок цього, в найбільших кріобанках розвинених країн міститься понад 4 мільйони «депозитів крові», в той час, як в Україні кількість навряд чи перевищує 50 000 зразків.

Які банки пуповинної крові працюють у світі та в нашій країні

Як ми говорили вище, зберігати біоматеріал необхідно у спеціальних медичних установах, які діляться на два типи: донорські регістри та банки пуповинної крові персоналізованого зберігання.

Перший тип установ видає стовбурові клітини тим, хто потребує трансплантації та звернувся із запитом. Але задовольняють заявку лише в разі виявлення сумісного матеріалу, тому чекати цього можна роками.

Другий — спеціалізується на зберіганні стовбурових клітин, які батьки передали самостійно, уклавши договір про зберігання. Саме такі банки працюють у нашій країні.

Як обрати банк пуповинної крові?

Кріобанки обов’язково проходять процес ліцензування та мають відповідати вимогам МОЗ України — чітким критеріям, розробленим міністерством на підставі досвіду країн ЄС.

Обираючи банк для зберігання пуповинної крові, крім ліцензії діяльності банків пуповинної крові, акредитаційних сертифікатів і відповідності міжнародним стандартам якості, варто звернути увагу на:

 • Впровадження передових IT-рішень для уникнення плутанини збережених зразків і для забезпечення автоматизованого контролю температури зберігання матеріалу.
 • Наявність власної служби безпеки, що відповідає за збереження дорогого обладнання та не менш дорогих зразків, а також відповідає за конфіденційність бази клієнтів.
 • Вартість забору матеріалу та його зберігання. Як ви розумієте з опису технології, це задоволення — не дешеве, тому відвертий демпінг має вас насторожити.
 • Репутацію банку. В мережі сьогодні можна знайти мільйони відгуків — від фірм-одноденок до співробітників світових корпорацій. Не полінуйтеся перевірити відгуки на обраний вами кріобанк — цілком можливо, що це вбереже вас від розчарування в майбутньому.

До речі, дуже часто банки пуповинної крові проводять Дні відкритих дверей, під час яких пропонують познайомитися з персоналом, показують обладнання та умови зберігання біоматеріалів. Це нормальна європейська практика, що дає змогу зі спокійною душею довірити фахівцям найцінніше — майбутнє здоров’я вашої дитини.

Кріобанк  Інституту Клітинної терапії — перший та єдиний в Україні комплекс зберігання стовбурових клітин, що здійснює повний цикл обробки біоматеріалів.

Кріобанк сьогодні — це:

 • 17 років лідерства на вітчизняному ринку.
 • Довіра понад 15 000 родин, які зберегли кров.
 • Страхування відповідальності в розмірі 5 000 000 гривень.
 • Понад 700 м2 виробничих лабораторних приміщень.
 • Сертифікований за міжнародним стандартом ISO 9001:2015.
 • Понад 200 успішних трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові.
 • 30 патентів і авторських свідоцтв у галузі клітинної терапії та біології стовбурових клітин.

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.