Нове застосування пуповинної крові

250px-Healthy_Human_T_CellВперше у світі гемопоетичні стовбурові клітини пуповинної крові застосовано в 1988 р. для лікуванні анемії Фанконі. З того часу пуповинна кров широко використовується як альтернативне кістковому мозку джерело гемопоетичних стовбурових клітин для лікування злоякісних та апластичних захворювань крові у дітей та дорослих, а також природжених імунодефіцитів.

Загалом кількість трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові у світі перевищила 35 000. В рамках клінічних досліджень пуповинна кров також використовується для лікування широкої низки серцево-судинних та неврологічних захворювань, цукрового діабету, в ортопедії/травматології та інших галузях медицини.

Проте, сучасна наука доводить, що цінність пуповинної крові не обмежується лише наявністю в ній гемопоетичних стовбурових клітин. Не менш важливими й перспективними для практичної медицини є популяції мезенхімальних стовбурових клітин пуповинної крові, а також ендотеліальні клітини-попередники, як і дуже малі, подібні до ембріональних клітини та інші.

В останні роки вчені звертають дедалі більшу увагу на біологічну цінність Т-лімфоцитів пуповинної крові, що можуть бути перспективними для лікування реакцій відторгнення трансплантату, а також хвороби «трансплантат-проти-хазяїна», що часто ускладнює трансплантацію кісткового мозку.

Так, в клінічному дослідженні, проведеному в США, показано безпечність й ефективність застосування розмножених регуляторних Т-лімфоцитів пуповинної крові у дозі 103х106/кг маси тіла реципієнта для попередження хвороби «трансплантат-проти-хазяїна». А у новому, нещодавно завершеному в США клінічному трайлі 11 пацієнтам для попередження хвороби «трансплантат-проти-хазяїна» ефективно проведено лікування Т-лімфоцитами пуповинної крові у вищих дозах.

У світлі сучасної медицини пуповинна кров також вважається ідеальною сировиною для отримання індукованих плюрипотентних стовбурових клітин, які вже вивчаються для лікування сліпоти в рамках клінічного дослідження, яке проводиться у Японії.

Раніше ми повідомляли про можливість виготовлення ранозагоюючого тромбоцитарного гелю з пуповинної крові, що володіє низкою переваг порівняно з аналогічним препаратом, отриманим з крові дорослих донорів.

Неклітинними біопрепаратами, які можна отримувати з пуповинної крові є штучна сльоза та збагачена факторами росту плазма.

За матеріалами: http://www.bloodjournal.org/cgi/pmidlookup?view=long&pmid=26563133 та даними Асоціації кріобанків

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.