Новини індустрії: перше у світі застосування iPS-клітин
У вересні 2014 року в Японії проведено першу у світі операцію із застосуванням індукованих плюрипентних стовбурових клітин – iPS.
У 2006 році професор університету Кіото Сін’я Яманака вперше у світі отримав стовбурові клітини зі звичайних клітини шкіри людини. Клітини отримали назву індукованих плюрипотентних стовбурових клітин – iPS. У 2012 році Сінья Яманака і Джон Гердон за відкриття індукованих плюрипотентних стовбурових клітин були удостоєні Нобелівської премії.
На сьогоднішній день учені навчилися з iPS-клітин вирощувати клітини серцевого м’яза, кишечника, підшлункової залози, сітківки ока, крові, шкіри, нервові клітини, жіночі яйцеклітини і сперматозоїди. Однак, широкому впровадженню індукованих плюрипотентних стовбурових клітин у клінічну практику передують широкомасштабні дослідження з метою вивчити їх безпечність і ефективність.
В рамках клінічних випробувань у 2014 році вчені у 70-річної пацієнтки з віковою макулярною дегенерацією (макулодистрофією) взяли клітини шкіри, з яких виростили штучні стовбурові клітини iPS. З отриманих iPS-клітин потім були вирощені клітини ретинального пігментного епітелію сітківки і трансплантовані пацієнтці.
Перша у світі операція з пересадки сітківки ока, вирощеної зі штучних багатофункціональних стовбурових клітин iPS (induced pluripotent stem cells) самого пацієнта, виявилася ефективною, повідомили вчені інституту RIKEN на чолі з керівником проекту Масає Такахасі та лікарі Центру передової медицини в японському Кобе. “З точки зору безпечності, то минулий рік показав позитивну динаміку. Явищ, що завдають шкоди здоров’ю, за той рік не виявлено”, – сказав представник лікарні при Центрі передової медицини Ясуо Курімото.
Сама пацієнтка зізналася, що бачить значно краще, і рада, що погодилася на ризик операції.
Вікова макулярна дегенерація – серйозне захворювання, яке може привести до повної втрати зору. Тільки в Японії від нього страждає понад 700 000 осіб.
Значну увагу лікуванню офтальмологічних захворювань із застосуванням стовбурових клітин приділяють і українські вчені. Так, Інститутом клітинної терапії (Київ), співзасновником і дійсним членом Асоціації кріобанків, спільно з Інститутом очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова (Одеса) також проводяться роботи, спрямовані на створення нових методів лікування захворювань очей із використанням методів клітинної терапії. У даний час досягнуто значних успіхів у створенні алографтів рогівки з тканини плаценти, і накопичено позитивний досвід їх клінічного застосування.
За матеріалами: http://m.ria.ru/