Чому важливо зберегти саме стовбурові клітини пуповинної крові?

cord blood

Протягом багатьох років пуповинна кров вважається одним із найбільш цінних, якщо не найціннішим, джерелом стовбурових клітин, а збереження пуповинної крові в розвинених країнах світу прирівнюється до біологічної страховки для дитини на все життя, на випадок важкого захворювання.

Однак, оскільки на сьогоднішній день достовірно відомо, що протягом майже усього життя людини стовбурові клітини можливо виділити і з багатьох інших тканин (кісткового мозку, периферичної крові, жирової тканини, пульпи зубів та ін.), ерудовані люди нерідко ставлять запитання, навіщо зберігати пуповинну кров, яка може і не знадобитися, якщо, при необхідності, ці ж клітини можна отримати з інших джерел.

Задавшись подібним питанням, вчені провели низку наукових досліджень, метою яких було встановити чи не втрачають стовбурові клітини своїх клоногенних та проліферативних властивостей з віком, а також, як саме захворювання може вплинути на природу стовбурових клітин. Результати проведених досліджень показали, що регенеративний потенціал стовбурових клітин дійсно значно зменшується в процесі старіння, також з віком в хромосомах стовбурових клітинах коротшає довжина теломер, підвищується ризик мутацій …

isscr2015-lockupА на 13-ій щорічній зустрічі Міжнародного товариства досліджень стовбурових клітин (ISSCR), яка відбулася 24-27 червня 2015 р. у м. Стокгольм (Швеція) д-р Франциско Дж Рівера і співавт. (Австрія) у доповіді “Старіння погіршує олігодендрогенну і ремієлінізаційну активність похідних стовбурових клітин: перспективи для розсіяного склерозу» представили результати своїх досліджень щодо порівняння терапевтичної ефективності молодих і старих стовбурових клітин.

cryobank_cord_blood

Відомо, що при розсіяному склерозі пошкоджуються олігодендроцити і спостерігається втрата мієліну, що призводить до серйозних неврологічних наслідків. Мезенхімальні стовбурові клітини володіють імуномодулюючими та нейропротективними властивостями і стимулюють диференціацію клітин-попередників в олігодендроцити. Тому, клітинна терапія розглядається як перспективний метод лікування розсіяного склерозу, важкого захворювання, що дебютує у молодому віці і прогресує впродовж усього життя пацієнта. Для цього важливо знати, чи зберігають мезенхімальні стовбурові клітини свою проолігодендрогенну активність з віком. Для вивчення цього питання вчені виділили клітини-попередники нервової системи і мезенхімальні стовбурові клітини від молодих (2 місяці) і старих (17-20 місяців) тварин і експансували їх в пробірці.

cryobank_pcr_laboratory

Результати досліджень показали, що тільки молоді мезенхімальні стовбурові клітини стимулювали ендогенну ремієлінізацію в демієлінізованих зрізах, викликаних дією лізолецитину. Таким чином, дослідники роблять висновок, що з віком ремієліногенна активність похідних мезенхімальних стовбурових клітин зменшується і, відповідно, знижується їх ремієлінізаційний потенціал.

cryobank

У даний час зі стовбуровими клітинами також пов’язані надії вчених на подолання цукрового діабету і лікування діабетичних ускладнень, зокрема ран, що довго не загоюються, діабетичних стоп, ангіопатій та ін. Для аутологічної терапії пацієнтів, у яких немає запасу стовбурових клітин пуповинної крові, стовбурові клітини для лікування виділяють, найчастіше, з кісткового мозку, периферичної крові, жирової тканини. Однак, в останні роки показано, що стовбурові клітини дуже чутливі до дії гіперглікемії (підвищеного рівня цукру в крові) і гіпоксії, що завжди має місце при цукровому діабеті. Вплив гіперглікемії та гіпоксії на активність стовбурових клітин, зокрема, розглянули у своїй доповіді на 13 зустрічі ISSCR-2015 вчені Аврора Лафосс і співавт. з Бельгії, представивши доповідь “Вплив діабету на фібробласти шкіри і кератиноцити: потенціал стовбурових клітин жирової тканини для лікування хронічних діабетичних виразок”.

Дані інших авторів також вказують, що стовбурові клітини, виділені від хворих на цукровий діабет, поступаються за біологічними властивостями клітинам, збереженим в період, коли людина молода і здорова.

Наймолодші стовбурові клітини різних популяцій, які ще не піддалися несприятливій дії екологічних факторів, способу життя і захворювань людини, можна отримати з пуповинної крові, зібраної в перші хвилини життя! Не упустіть свій шанс!

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.