Стовбурові клітини у лікуванні COVID-19
Вже рік увесь світ бореться з пандемією невідомого раніше гострого респіраторного захворювання – COVID-19. На сьогодні коронавірусом SARS-CoV-2 у світі інфіковано майже 100 000 000 осіб, з яких понад 50 000 000 одужало і понад 2 000 000 померло.
В міжнародних протоколах лікування важких форм COVID-19 застосовуються глюкокортикоїди, антикоагулянти, антибіотики, антицитокінові препарати. Ще на початку епідемії COVID-19 в Китаю було опубліковано декілька резонансних випадків успішного виліковування критичних хворих з коронавірусною пневмонією з використанням мезенхімальних стовбурових клітин пуповини. Досвід китайських лікарів одразу взяли на озброєння фахівці з інших країн світу, модифікувавши як методики клітинної терапії COVID-19, так і спробувавши застосовувати стовбурові клітини, виділені з інших джерел (пуповинна кров, плацента, кістковий мозок, периферична кров, жирова тканина та ін).
На початку 2021 року в міжнародному реєстрі клінічних досліджень clinicaltrials.gov було зареєстровано 83 клінічні дослідження по лікуванню COVID-19 та його ускладнень з використанням стовбурових клітин. У лікуванні COVID-19 переважно застосовуються мезенхімальні стовбурові клітини, менше гемопоетичні. Механізм лікувальної дії мезенхімальних стовбурових клітин COVID-19 грунтується на їх вираженому протизапальному та відновному ефекті, тоді як гепомоетичні стовбурові клітини відновлюють імунну систему.
Клінічні дослідження клітинної терапії COVID-19 зареєстровані у Великобританії, США, Китаю, Україні, Франції, Італії, Канаді, Австралії, Німеччині, Австраліі, Японії, В’єтнамі, Індонезіі, Ірані, Туреччині, Іспанії, Пакистані, Йорданії, Російській Федерації, Білорусі, Об’єднаних Арабських Еміратах, Пакистані, Бразилії.
Останнім часом у лікуванні коронавірусної пневмонії застосовується не лише донорський клітинний матеріал, але й власні клітини, зокрема, виділені з периферичної крові та жирової тканини. Негемопоетичні клітини периферичної крові у лікуванні COVID-19 застосовує один із медичних центрів в Абу Дабі (Об’єднані Арабські Емірати). Їх альтернативою можуть бути негемопоетичні стовбурові клітини пуповинної крові, але таку можливість мають лише пацієнти, батьки яких зберегли при їх народженні пуповинну кров.
В Україні Інститут клітинної терапії, співзасновник та дійсний член Асоціації кріобанків, розробив метод лікування коронавірусної пневмонії з використанням мезенхімальних стовбурових клітин плаценти.
У березні 2020 року в Україні Інститутом клітинної терапії сумісно з КМКЛ №4 розпочато клінічне дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти» під егідою Координаційного Центру трансплантації органів, тканин та клітин МОЗ України. Також Інститом клітинної терапії розроблено програму постCOVIDної реабілітації пацієнтів та лікування хронічного COVID, патологічного симтомокомплексу, що спостерігається в осіб, що перенесли COVID-19.